Gazeteciler Cemiyeti | Yazılı Basın Sektörünü Ayakta Tutma Planı
22390
single,single-post,postid-22390,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Yazılı Basın Sektörünü Ayakta Tutma Planı

IFJ_logo

21 Eyl Yazılı Basın Sektörünü Ayakta Tutma Planı

Gazeteciler Cemiyeti’nin de üyesi olduğu Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ile Grafik ve Ambalaj Sendikası (UNI) ortak hareket planı açıkladı

 Gazeteciler Cemiyeti’nin de üyesi olduğu Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ile Grafik ve Ambalaj Sendikası (UNI) ortak hareket planı açıkladı

Covid-19 pandemisi; yazılı basında son 20 yıldır görülen, okuyucu kitlesinin azalması, dijital medyanın yükselişiyle yazılı basına duyulan ilginin azalması ve reklam gelirlerinin düşmesi gibi sorunları kötüleştirdi. Sosyal medyanın da yükselişi ile genç okur kitlesini kaybetmekte olan yazılı basın, pandemi koşullarında dağıtım kanallarında yaşanan aksaklık nedeniyle genel okur kitlesine de ulaşmak da zorluk çekti. Yazılı basının önemli gelir kaynaklarının başında gelen reklam ve ilanların, pandemi nedeniyle ertelenmesi, hatta tamamen iptal edilmesi, hali hazırda kötü durumda olan sektörü maddi anlamda da zora soktu.

Öte yandan, Covid-19 pandemisi yazılı basının önemini bir kez daha ortaya koydu. Özellikle kriz dönemlerinde, geniş kitlelere doğru bilgi ulaştırabilmenin öneminin altı çizildi. Bununla birlikte, yazılı basının üstlendiği bilgilendirici rolün devamlılığının sağlanması da bir o kadar önemli. Dezenformasyon ve nefret söyleminin özellikle internet ortamında daha hızlı ve daha büyük kitlelere yayıldığı göz önüne alındığında yazılı basını, dayanışma ve etik değerler ile işçi hakları ve temel özgürlüklerin savunucusu olarak konumlandırmak mümkün.

Hükümetlerin ise yazlı basını; kamu yararı gözeten bir endüstri ve demokrasinin bel kemiği olarak nitelendirmesi oldukça önemli. Bu nedenle yazılı basın endüstrisinin, pandemi ve sektörün mevcut yapısal sorunlarının üstesinden gelebilmesi adına, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ); Grafik ve Ambalaj Sendikası (UNI Graphical & Packaging) desteği ile, bir yönerge yayınladı. Buna göre:
-Hükümetler; yazılı basın sektörünün tamamını (gazetecilik, yayın, basım ve dağıtım) kapsayacak şekilde acil durum planları oluşturmalı ve Covid-19 pandemisi nedeniyle ortaya çıkabilecek iflas ile iş kayıplarını önlemek adına hayata geçirmeli.

-Hükümetler ve Avrupa Birliği, yazılı basın sektörünü korumak adına, dijital servisleri adil biçimde vergilendirilmeli. Toplanan fonların dağıtımında sektör ve sendika temsilcilerine söz hakkı tanınmalı.
-Yazılı basına destek söz konusu olduğunda, okurların mecra tercihleri ile sayısal uçurum göz önüne alınmalı. Yazılı basının internet erişimi veya internet okur-yazarlığı olmayan kesimlere bilgiyi erişilebilir hale getirdiği unutulmamalıdır.

-Hükümetler, yazılı basına yönelik yürütülen kurtarma planlarında tarafsız davranmalıdır.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) “Küresel Gazetecilik Platformu” hakkında bilgiye aşağıdaki adresten ulaşılabilir.
https://www.ifj.org/fileadmin/user_upload/Platform_EN.pdf

Bilim ve Teknolojide Avrupa İş Birliği Kuruluşu’nun dijital ve yazılı basın üzerine karşılaştırmalı raporuna bu adresten ulaşılabilir:  https://www.uni-europa.org/wp-content/uploads/2020/04/201907-future-of-reading-long.pdf

Screen Shot 2020-09-21 at 14.04.00