Gazeteciler Cemiyeti | Ustalara 50.Yıl Onur Plaketi
21882
single,single-post,postid-21882,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Ustalara 50.Yıl Onur Plaketi

IMG_1728

01 Haz Ustalara 50.Yıl Onur Plaketi

Meslekte 50. Yıl Onur Günü ödülleri verildi

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezunları Vakfı (İLEV), Gazeteciler Cemiyeti’nin katkılarıyla bu yıl 18’incisini düzenlediği “Meslekte 50.Yıl Onur Günü Töreni”nde ustalara ödüllerini verdi. Törende İLEF bünyesindeki atölyede çalışan genç iletişimcilere de plaket verildi.

Gazeteciler Cemiyeti’nin katkılarıyla Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Mezunları Vakfı’nın (İLEV) bu yıl 18’incisini gerçekleştirdiği “Meslekte 50.Yıl Onur Günü” töreninde, ustalara “Meslekte 50.Yıl” plaketi verilirken, okul bünyesindeki gazete, sinema, radyo ve reklamcılık alanında çalışan genç iletişimcilere de “Emek Ödülleri” verildi. İLEF Mahmut Tali Öngören Sinema Salonu’nda yapılan törene, Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına Başkan Vekili Savaş Kıratlı’nın yanı sıra İLEF Dekanı Prof. Dr. Abdülrezzak Altun, İLEV Başkanı Ali İnandım ve çok sayıda basın temsilcisi ile İLEF’te görevli akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Çıraklar ustalarına ödüllerini verdi

Törende, Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Ahmet Ertüm, Ahmet Nevzat Balım, Anıl Demirgüç, Hulusi Turgut, Haluk Kılçık, Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, Kamil Olcay, Latif Okul, Mehmet Süreyya Oral, Utku Gürel ve Ülkü Angılı’ya genç iletişimciler tarafından “Meslekte 50.Yıl” plaketi verildi. Tören kapsamında ayrıca Ahmet Tansel,Avni Erboy, Belma Güner, Bülbün Korkut, Coşkun Deniz Ercan, Ertuğrul Özkök, Ergun Onarır, Fayri Kaytaz, Filiz Ozankaya, Hakkı Öcal, Mehmet Gültekin, Nihal Gürsel, Nurettin Sarılar, Özdemir Kalebek, Tülay Eratalay, Tünay Şenocak, Vedat Şahin Güres, Yavuz Sezer, Yılmaz Karaca, Yüksel Ünsal ve Zeynep Reha Atasagun’a da plaketleri takdim edildi. 1969 yılında okuldan mezun olan ilk 11 ustaya da 50.Yıl Ödülleri verildi.

İLEF Ankara Öykü Yarışması kapsamında “Bir Öykü Yaz İçinde Ankara Olsun” sloganıyla dereceye girenlere de belgeleri verildi.

İnandım, “Usta çırak kalfa zinciri koparsa, geleceğimiz kestirilemez”

“Meslekte 50.Yıl Onur Günü Töreni”nin açılış konuşmasını yapan İLEV Başkanı Ali İnandım, “Ustasız çıraklık keşfedilmiş bilgi ve tecrübeyi başa dönüp yeniden yeniden keşfetmek zorunda kalmaktır” diyerek çırak olmadan usta, usta olmadan da kalfa olunamayacağını ifade etti. İnandım, “Bugün ayrıca bir ilk gerçekleşecek, okulumuzun 1969 yani ilk mezunlarının 50’inci mezuniyet yılını da kutlayacağız. Törenimiz bize bir kez daha usta çırak ilişkisine dikkati çekme fırsatı sunuyor. Bir ülkenin bir toplumun başına gelebilecek en kötü şey usta çırak ilişkisinin azalması veya bitmesi. Çıraklar ustalarını kaybediyor. İletişim fakültelerinin niteliğini değil, ihtiyaç olmadığı kadar sayısını arttırdık. Staj bile yapamayan binlerce çırak dört yılın ardından ya anne babalarıyla baş başa bırakılıyor ya da alışveriş merkezlerinde kasiyerlik yapıyor. Ustaların çırak, çırakların usta bulamadığı patronların çıraklara maliyet olarak baktığı, ustayı da çırağı da savunmasız bırakan çıkmaz bir sokağa girmiş bulunuyoruz. Usta çırak kalfa zinciri koparsa, geleceğimiz kestirilemez” diye konuştu.

Altun, “İLEF, her zaman küllerinden yeniden doğabilme kabiliyetine sahip köklü bir kurum”

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Abdülrezak Altun, “İlk ders zilinde İLEF’te okuyan arkadaşımız da aramızda.  İLEF alanında dört yıllık eğitim veren ilk fakültedir. Her zaman küllerinden yeniden doğabilme kabiliyetine sahip köklü bir kurum burası. Bu yıl Türkiye’de ilk kez uygulanan akreditasyon prosedürünün başarıyla tamamlanması konusunda bir sınav verdik ve üç bölümümüzle ulusal bazda eğitim veren ilk kurumuz. Yüksek Öğretim Kurulu’nun engelsiz üniversite ödülü kapsamında iki belge verildi. Fakültenin hem fiziksel erişimi hem de eğitimde erişilebilirliğiyle ilgili” sözlerine yer verdi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı, İLEV’in düzenlediği törenin mesleki açıdan büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, Gazeteciler Cemiyeti olarak her yıl destek vermeye gayret ettiklerini söyleyerek, “Kuruluşuna katkıda bulunmaktan onur duyduğumuz Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin çalışmalarını bundan sonraki dönemlerde de desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Kıratlı, “Basın özgürlüğü demokratik toplumun en önemli gereklerinden biri”

Ustaların geçmiş yıllardaki deneyimlerinin genç nesillere aktarılmasının bugün daha da önem taşıdığını ifade eden Kıratlı, “Genç iletişimcilerle meslekte 50 yılını dolduran ustaları bir araya getiren geleneksel Onur Günü’ne katılmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İletişim alanında özellikle basın özgürlüğü konusunda yaşadığımız sıkıntıların yakın zamanda geçmesini diliyoruz. Basın özgürlüğünün demokratik bir toplumun en önemli gereklerinden biri olduğunu belirtirken, bu özgürlüğün korunması için hepimizin üzerimize düşen görevleri yerine getireceğine ve bu konuda çaba göstereceğine inanıyorum. Türk basınının Cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale olacağı inancıyla insan hakları ve basın özgürlüğü alanında mesafe kat etmeye devam edeceğiz. Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne inananların özgür bir iletişim ortamında buluşması çabalarına destek vermeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Öğrenciler, Basın Evi’ni gezdi

Ödüllerini alan ustalar ve öğrenciler tören sonrası Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nde gerçekleşen kokteylde bir araya geldi. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Kanlı, cemiyet bünyesinde Avrupa Birliği desteği ile kurulan Basın Evi’ni öğrencilere gezdirerek, bilgiler verdi.

“Başkan Nazmi Bilgin ve Savaş Kıratlı ile yönetiminin teveccühünün her zaman farkındayız”

Gazeteciler Cemiyeti’ndeki kokteylde konuşan Altun, “Gazeteciler Cemiyeti, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksekokulu yani bizim fakültemizin 50 yıl öncesinde şu an çatısı altında bulunduğumuz Cemiyetinin harcı vardır, her zaman minnetle anıyor ve ifade ediyoruz. O dönem Cemiyet Başkanı Rahmetli Metin Toker’i rahmetle anıyoruz. Başkan Nazmi Bilgin ve Savaş Kıratlı ile yönetimin teveccühünün her zaman farkındayız” dedi.

Kıratlı da “Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin 50’inci yılını bir kez daha kutluyoruz. Daha nice 50 yıllara diyoruz. Aydınlık yüzler bizlere de mutluluk veriyor, bunun Türkiye’ye de mutluluk vereceğine inanıyoruz. Seneye tekrar görüşmek üzere” diye konuştu.

Gazeteciler cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı Prof. Dr. Korkmaz AlemdarIMG_1552 Ahmet Nevzat Balım Haluk Kılçık.. Hulusi Turgut   IMG_1819 Kamil olcay Öykü yarışmasında dereceye girenlerIMG_1808  Süreyya OralIMG_1815 öğrencilere basın evi hakkında bilgi veriliyor