Gazeteciler Cemiyeti | Genç gazeteciler Ankara’da buluştu
20646
single,single-post,postid-20646,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Genç gazeteciler Ankara’da buluştu

genç gaz. ankara

12 Haz Genç gazeteciler Ankara’da buluştu

Anadolu’dan gelen genç gazeteciler Ankara’da buluştu

 

Genç gazeteciler OHAL’de Medyanın Sorumluluğu, Gazetecilik Etiği, Veri Gazeteciliği ve Basın Özgürlüğü konularında bilgilendirildi

HABER VE FOTOĞRAFLAR / Naz AKMAN (ANKARA) – Gazeteciler Cemiyeti’nin İrlanda Büyükelçiliği’nin desteğiyle gerçekleştirdiği üç günlük eğitim programı cumartesi günü bugün başladı. Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Anadolu’nun farklı bölgelerinden gelen 9 genç gazeteci üç günlük eğitim programına katıldı.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’in konuşmasıyla başlayan programda, ‘OHAL’de Medyanın Sorumluluğu, Gazetecilik Etiği, Veri Gazeteciliği ve Basın Özgürlüğü konuları ele alındı. Bilgin, şöyle konuştu:
“Projeye katkılarından dolayı İrlanda Büyükelçisi Brendan Ward’a şahsım, cemiyetimiz ve genç gazeteciler adına teşekkür ediyorum. Üç gün boyunca kendi dallarında çok yetkin hocalar tarafından meslek etiği, OHAL’de gazetecilik ve veri gazeteciliği konusunda eğitimler alacaksınız. Bu çalışmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Hiç şüphesiz ki tüm ülke için ideal olan, o ülkenin özgür bir basınının olması ve insan hakları ihlallerinin olmamasıdır. Ancak dünya genelinde öyle bir durumdan söz edebilir miyiz hayır. Bu hayır parantezinin içinde ne yazık ki bizim ülkemizde var. Var olan dünyada bu elem sorun kişisel ya da ülkenin sorunu olmaktan çıkmış durumda. İdeal olan bireyler ve ülkeler arasında dünyanın daha iyiye gidebilmesi için ortak hareket etmek ve birbirlerine katkı sağlamaktır. Bu anlamda İrlanda Büyükelçiliği’nin katkısı benim için çok önemlidir. Siz değerli genç meslektaşlarımızı Türkiye’nin değişik yerlerinden buraya çağırdık.

genç gazeteciler

Temsil ettiğim cemiyet 1946’da kurulmuş ve 71 yıllık bir kurumdur. Bu 71 yıl içinde Türkiye basın özgürlüğü, demokrasi ve insan hakları ihlalleri açısından acılı yıllar yaşadı. OHAL’ler, darbeler ve darbe girişimleri… Benim kuşağım basın açısından tüm bu zorlukları yaşadı. Umudum sizlerin bunu yaşamamanızdır. Bunun için de siz genç gazetecilere büyük görev düşüyor. Özellikle programda alacağınız meslek etiği dersi bu açıdan çok önemlidir. Alanında yetkin olan Prof. Dr. Korkmaz Alemdar’ın verdiği bu ders çok önemlidir çünkü müfredatta yer almıyor. Türkiye’de medya kendi içinde de bir sıkıntı yaşıyor. Bizden ya da sizden gibi bir ayrım mesleğimize hiç yakışmayacak bir nitelemedir. Yansız, tarafsız ve bağımsız olduğu sürece gazeteciye gerçekten gazeteci diyebiliriz. Basın iktidarın kudretinden ve paranın kuvvetinden özgür bırakıldığı sürece özgürdür. Burada aldığınız bilgileri umarım gittiğiniz yerlerdeki meslektaşlarınızla da paylaşırsınız. Mesleğinizi sevin, birbirinizi sevin, ülkenizi sevin. O zaman çözemeyeceğiniz sorun kalmayacaktır”
Ward, “Avrupa Birliği ve üye ülkeler, Türkiye’de hapishanelerde bulunan gazetecilerin serbest bırakılması için çağrı yapmaktadır ve ben de burada aynı çağrıyı tekrarlamaktayım”
Demora Otel’de gerçekleşen eğitimin ilk gününde İrlanda’nın Ankara Büyükelçisi Brendan Ward, “Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından organize edilen bu ekinlikte bulunmaktan onur duymaktayım. İrlanda Büyükelçiliği, Türkiye’de özgür ve bağımsız basını güçlendirecek bu tür etkinliklere destek vermekten mutluluk duymaktadır. Hepimiz özgür basın ve gazeteciler için kolay bir dönem yaşanmadığının bilincindeyiz. Bizim burada toplandığımız esnada, pek çok saygın gazeteci ve medya figürü yazdıkları yazılar, attıkları twetler yada çizdikleri karikatürler sebebi ile çok ağır suçlamalarla hapishanelere bulunmaktadır. Bu durum sağlıklı ve istikrarlı bir toplumu işaret etmemektedir. Avrupa Birliği ve üye ülkeler, Türkiye’de hapishanelerde bulunan gazetecilerin serbest bırakılması çağrısını yapmaktadır ve ben bugün burada aynı çağrıyı tekrarlamaktayım” dedi.

genç gazeteci ankara 2

Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Özgürlük İçin Basın proje Koordinatörü Yusuf Kanlı ise Gazeteciler Cemiyeti’nin yürüttüğü projenin raporunun sunumunu gerçekleştirdi. Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Korkmaz Alemdar Gazetecilikte etik konusunda bilgiler verdi.
Pınar Evrenosoğlu ise ‘Sosyal Medya’ hakkında görüşlerini paylaştı. İlk günkü eğitim programının sonunda Fox’un Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, ‘OHAL ve cumhurbaşkanı hükümet sistemi altında Basın ve İfade Özgürlüğü Uygulaması’na ilişkin bilgiler verdi.Bozkurt, yasalar, yazılı metinler ve genelgelerin var olduğunu ancak uygulamaların bunlara denk düşmediğini ifade ederek OHAL, başkanlık sistemi gibi gücün tek elde toplandığı yerlerde keyfi uygulamaların yapılabildiğini belirtti. Bozkurt, konuşmasında siyasetin her zaman medyayı kontrol altına almaya çalıştığını ancak günümüzde doğrudan müdahalelerle bu baskıyı uygulandığını bildirdi.
Gazeteciler Cemiyetinin düzenlediği eğitim projesine, Bursa.com internet sitesinden Mustafa Emre Özgen, İzmirEge Ajans’dan Zeynep Aydoğdu, Mardin İletişim Gazetesi’nden Abdulvehap Erdoğan, Giresun Son Baskı Gazetesi’nden Aslı Uzun, Çanakkale Gazete Vitamin’den İhsan Konuk, Gaziantep Telgraf Gazetesi’nden Sultan Korkmaz, Antalya Kanal V’den Begüm Aksoy, AğrıGenç Anadolu, Hayat Gazetesi’nden Abdullah Söylemez, Aksaray 68 Haber ve Güncel Gazetesi’nden Ramazan Koç katıldı.
Eğitimin ikinci gününde ise Pınar Dağ ve Merve Kartal’ın Veri Gazeteciliğine ilişkin bilgilendirmeleri ışığında workshop yapıldı. Program bugün RTÜK ve Basın Yayın Genel Müdürlüğü ziyaretleri ile son buldu.

genç gazete ankara 3