Gazeteciler Cemiyeti | Gazeteciler Cemiyeti artan maliyetler medyayı kepenk kapatma noktasına itiyor
21281
single,single-post,postid-21281,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Gazeteciler Cemiyeti artan maliyetler medyayı kepenk kapatma noktasına itiyor

Başkan Nazmi Bilgin

03 Eyl Gazeteciler Cemiyeti artan maliyetler medyayı kepenk kapatma noktasına itiyor

Bilgin: Yerli kâğıt sanayii tekrar tesis edilmeli

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ithal kağıt maliyetlerindeki artışın gazete ve dergiler üzerinde büyük ve dayanılmaz bir maliyet artışı baskısı yaptığını söyledi. Birçok ilde gazetelerin yayın günlerini azaltarak artan maliyet baskısına direnmeye çalıştıklarını, bazı gazetelerin ise geçici süreyle baskılarına ara verdiğini kaydeden Bilgin, “Gelişmeler Seka özelleştirilmesi ve ortadan kaldırılmasının ne kadar büyük stratejik bir hata olduğunu göstermektedir. SEKA’yı aramaktayız,” dedi.

Bilgin iktidarın özel kağıt üretimine teşvik vermek suretiyle yerli kağıt sanayiinin yeniden tesisini sağlamasını öncelikleri arasına almasını talep ettiklerini söyledi. Bilgin, acil olarak kağıt ithaline teşvik getirilmesinin maliyetleri azaltmada büyük katkı sağlayacağını ancak nihai hedefin yerel sanayiyi tekrar canlandırmak olması gerektiğini söyledi. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin Türkiye’nin tüm sektörleriyle çok zor bir dönemden geçtiğini, Anadolu’da pek çok gazetenin kapanma tehdidiyle karşı karşıya kaldığını vurgulayarak, “Bir musibet bin nasihatten evlaymış derler. Gelişmelerden dersimizi çıkarmalı ve yerel üretimin önemini kavrayarak gerekli adımları atmalıyız,” dedi.

Türkiye’de basın özgürlüğünün problemli olduğunu hatırlatan Bilgin, kağıt fiyatlarının medya sektöründeki tekelleşmeyi artıracağı endişesinde olduğunu kaydederek, “İktidarıyla muhalefetiyle herkes elini taşın altına sokmalı ve bu sorun acil olarak çözülmelidir. Yerel medya artan girdiler nedeniyle perişan vaziyettedir. Muhalif medya azalan reklam gelirleriyle zaten sıkıntıda idi, artan girdilerle kepenk indirme eşiğine geldi. Sıkıntı sadece iktidarın veya medyanın değil, Türkiye’nin sıkıntısıdır. Birlikte çözüm bulunmalıdır. Bizim önerimiz acil ithal teşvikleriyle maliyet artışı kontrolü sağlanması ve akabinde de gerekli yatırım teşvikleri, arsa tahsisi, vergi kolaylıkları gibi imkanlarla kağıt imalatının cazip hale getirilmesidir” dedi.

 

Bilgin: TRT’deki tensikat endişe verici

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin gazetelerin çok ciddi mali sıkıntılar içerisinde olduğu bir dönemde kamu yayıncılığının da tensikat sıkıntısı içerisinde olduğunu kaydetti. Bilgin yayınlarında TRT’de ciddi bir tensikat yaşandığını, kıdemli personelin emekliliğe teşvik edildiğini söyledi.

“Kamu yayıncılığı ciddi ve saygın bir iştir. Yayıncılık kıdemin, tecrübenin önemli olduğu bir alandır. Kıdemli, tecrübeli personel emekliliğe teşvik edilerek genç yaşta emekli edilen kıdemli, tecrübeli gazetecilerin eksikliği kısa sürede ve çok ciddi bir şekilde hissedileceğinden eminiz. Unutulmamalıdır ki bugün özel televizyonların yayın yapmasını bir zamanlar okul olan TRT’den ayrılan kişilere borçludur.”

Emekliliğe teşvik programının özelleştirmenin ön adımı olduğu iddialarını da hatırlatan Bilgin, “TRT özelleştirilse de kamu yayıncılığı bir ihtiyaç olarak devam edecektir. Umudumuz bir gün BBC gibi siyasetten uzak, siyaseti de sorgulayabilen ve gerçek anlamda kamu adına görev yapan bir kamu yayıncılığına kavuşmaktır,” şeklinde konuştu.