Gazeteciler Cemiyeti | Bilgin: “Habere ulaşım anayasal haktır, engellenemez”
21440
single,single-post,postid-21440,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Bilgin: “Habere ulaşım anayasal haktır, engellenemez”

KÜRSÜ GÜZEL

26 Eki Bilgin: “Habere ulaşım anayasal haktır, engellenemez”

Gazeteciler Cemiyeti akreditasyon uygulamasını kınadı

 Gazeteciler Cemiyeti bir televizyon kanalı muhabirinin Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru sormasını engellemek amacıyla bakan danışmanı tarafından salon dışına çıkartılmasını “Açık bir sansür vakası” olarak tanımladı ve kınadı. Gazeteciler Cemiyeti güvenlik harici yapılan akreditasyon uygulamalarının kabul edilmemesi, kınanması gereken sansür çabaları olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

 Yazılı bir açıklama yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, haber almanın anayasal bir hak olduğu ve engellenemeyeceğinin teminat altında olduğunu hatırlatarak, “Kamuyu önemli bir durum, gelişme ya da iddia hakkında bilgilendirmek maksadıyla haber yapmak, soru sormak dışında bir çabası olmayan gazetecilerin dışlanması, basın toplantılarından atılması veya ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmesi, bakan danışmanlarının yetkisi ve yeterlilikleri dâhilinde işler değildir. Gazetecilik suç değildir. Türkiye’nin en eski gazeteciler örgütü olarak yaşanılan acı gelişmeleri yakışıksız ve kabul edilemez olarak görüyoruz” dedi.

 Bilgin, “Gazetecilere, medya binalarına saldırarak, gazetecileri basın toplantılarına, kamu binalarına almayarak ve en korkuncu bir gazeteciye halkı bilgilendirmek maksadıyla soru sorma temel görevini yerine getirmeye çalıştığı için aşağılayabilmesi asla kabul edilemez” dedi.

 Gazeteciler Cemiyeti başkanı ihalesiz et ithal edildiği, etler ülkeye geldikten sonra ihale açıldığı ve benzer iddiaların “ıvır-zıvır işler” olarak tanımlanamayacak halk sağlığını tehdit eden ciddi konular olduğunu belirterek, “Halk sağlığıyla ilgili önemli bir konuda Tarım Bakanı ve ekibinin haber karartması yapmaya çalıştıklarının görüldüğünü kaydetti. Bilgin şöyle devam etti: “Bir atasözümüzü hatırlatırım, mızrak çuvala sığmaz. Herkesin gözü önünde duran, apaçık bilinen gerçeklerin bir muhabiri basın toplantısından atarak, bakanlık binasına almayarak gizli tutulması, örtbas edilerek yokmuş gibi gösterilmesi imkânsızdır.”