Gazeteciler Cemiyeti | “Danıştay’daki akreditasyon uygulaması kabul edilemez bir sansür uygulamasıdır”
18498
single,single-post,postid-18498,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

“Danıştay’daki akreditasyon uygulaması kabul edilemez bir sansür uygulamasıdır”

DSC_0034_800x533

12 May “Danıştay’daki akreditasyon uygulaması kabul edilemez bir sansür uygulamasıdır”

Bilgin: Akreditasyon sansürdür, anayasal hak ihlalidir.

Danıştay’ın 147 kuruluş yıldönümü törenine TRT ve AA dışında yayın kuruluşunun alınmaması Gazeteciler Cemiyeti’nce “Sansürün yüksek yargı tarafından uygulanması” olarak tanımlanıp kınandı.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin Danıştay’ın kuruluş yıldönümü törenine ayrıştırıcı ve ötekileştirici bir mantaliteyle TRT ve AA dışında yayın kuruluşlarının habere ulaşımının engellenmesinin anayasal bir ihlal olduğunu vurguladı. Demokrasinin ifade ve basın özgürlüğü yoluyla halkın bilinçli tercih imkanına sahip olması gereken bir yönetim sistemi olduğunu hatırlatan Bilgin, bir yüksek yargı organının anayasa ihlalinde bulunmasını esefle karşıladığını söyledi.

Akreditasyon uygulamasının her zaman bir sıkıntı olmakla birlikte günümüz Türkiye’sinde artık sansür boyutlarını alan bir problem haline geldiğini vurgulayan Bilgin, “Kim tarafından uygulanırsa uygulansın, ayrımcı, ötekileştirici, ‘benim basınım’ veya ‘kabul görmeyen basın’ anlayışını yansıtan bu uygulama açık bir şekilde anayasal güvence altındaki basın ve ifade özgürlüğü ihlalidir. Gazeteciler Cemiyeti olarak bu uygulamadan vaz geçilmesini talep ediyoruz,” dedi.

Türk medyasının kamuoyunu bilgilendirme görevi olduğu kadar, bilgi edinmenin de vatandaşların anayasal hakkı olduğu vurgulanan açıklamada akreditasyonun aynı zamanda eşitlik ilkesine de aykırı olduğu hatırlatıldı.