Gazeteciler Cemiyeti | Cüneyt Arcayürek’i andık
22307
single,single-post,postid-22307,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Cüneyt Arcayürek’i andık

IMG_0546

23 Haz Cüneyt Arcayürek’i andık

Duayen gazeteci Cüneyt Arcayürek ölümünün beşinci yılında Gölbaşı Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Türk basınının usta kalemlerinden, Gazeteciler Cemiyeti önceki yönetim kurulu üyelerinden

Cüneyt Arcayürek, vefatının beşinci yıl dönümünde kabri başında ailesi, meslektaşları ve sevenleri tarafından anıldı.

Arcayürek’in Gölbaşı Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma törenine, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılarından Yusuf Kanlı, Yönetim Kurulu üyelerinden Önder Sürenkök ile Nursun Erel, Gazeteciler Cemiyeti Basın Meclisi üyesi Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, eski Anayasa Mahkemesi Başkanı ve Gazeteciler Cemiyeti Onur Üyesi Yekta Güngör Özden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili, gazeteci Mustafa Balbay ile çok sayıda gazeteci katıldı.

Arcayürek, “Neredeyse huzur içinde uyusun, onun için dua ediyorum”

Eşiyle ilgili unutamadığı gazetecilik anılarından birini anlatarak sözlerine başlayan Esin Arcayürek, “Cüneyt, Türkiye tarihindeki pek çok siyasi olayı takip etti. Onunla ilgili unutamadığım anılardan biri, Kıbrıs’a gittiği zamandı. Kıbrıs çıkarmasına giderken onu almamışlar ancak gizlice girmeyi başarmış. Çıkarmanın ilk günü karaya dönüldüğünde Cüneyt de tankın üzerinde kurşunlara karşı korkusuzca geliyormuş. Akşam İstanbul’a döndükten sonra haberleri servis edip eve geldi. Kapıdan girince gerçekten savaştan çıkmış gibiydi, onu o halde görünce düşüp bayılmıştım. Yıllar nasıl geçti ben de anlayamadım, 55 yıl beraberdik beş yıl da ayrı, 60 yıldır evliyiz. Cüneyt eşsiz bir insandı, sayılı birkaç gazeteciden biriydi. Neredeyse huzur içinde uyusun, onun için dua ediyorum” dedi.

Özden, “Meslektaşları için örnek bir kişilikti, idealist gazeteciydi”

Anmada konuşan eski Anayasa Mahkemesi Başkanı ve Gazeteciler Cemiyeti Onur Üyesi Yekta Güngör Özden de “Cüneyt, coşkulu, zeki bir gazeteciydi. Her alanda özenli olmaya dikkat eden arkadaşlığı dostluğu iyi bilen, saygın, değerli bir basın mensubuydu. Onun yokluğunu arıyoruz, saygıyla anıyoruz. Meslektaşları için örnek bir kişilikti, idealist gazeteciydi, Cüneyt’i anmamak olanaksız, kendisine rahmet diliyorum” diye konuştu.

Balbay, “Genç gazetecilerin ondan öğreneceği çok şey var”

CHP İzmir Milletvekili, gazeteci Mustafa Balbay ise Arcayürek ile ilgili anılarını paylaşarak, “Cüneyt ağabey ile birlikte sabahları en az 45 dakika Türkiye gündemini değerlendirmek üzere mesaimiz olmuştu. Ondan çok şey öğrendim, çok şey paylaştık. Cüneyt ağabey ile ilgili unutamadığım anılarımdan biri de o dönemler istifa eden bir bakanın haberiydi. Bir gece saat bir sıralarında bir bakan istifa etmişti, gazete yarım saat sonra baskıya girecekti. Güç bela istifa haberini yetiştirmiştik. Ertesi sabah Cüneyt ağabey beş karış suratla istifa haberini onunla niçin paylaşmadığımı sormuştu.  Saat geç olduğu için kendisine haber vermemiştim. Ancak ne olursa olsun gelişmelerden haberdar olmak, her şeyi bilmek isteyen, bilgiye ulaşmak isteyen bir gazeteciydi. Tıp eğitimini bırakıp gazeteciliği seçmesi tamamen kendi iradesiyle bu mesleğe yönelmesi müthiş bir tercih. Belki de gazetecilik mesleği ile doktorluğu devam ettirdi. Haberi koklama, bulma, takip etme gibi aşamalar tıpkı bir doktorun bir hastalığı teşhis edip tedavi etmesi gibiydi. Genç gazetecilerin ondan öğreneceği çok şey var. Özellikle 1950 sonrasında Türkiye’yi yazmak isteyen herkes Cüneyt Arcayürek’in yazılarını ve kitaplarını okumadan başarıya ulaşmış sayılmaz” sözlerine yer verdi.

IMG_0563 IMG_0558