Gazeteciler Cemiyeti | Beyhan Cenkçi’yi andık
20007
single,single-post,postid-20007,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Beyhan Cenkçi’yi andık

beyhan cenkçi

17 Mar Beyhan Cenkçi’yi andık

Bilgin: “Türkiye’de bugün de Cenkçi gibi insanlara ihtiyaç var”

KAŞ – Gazeteciler Cemiyeti önceki başkanı Beyhan Cenkçi ölümünün 24’üncü yıl dönümünde Kaş’taki kabri başında anıldı.
Anma törenine Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Genel Sekreter Ümit Gürtuna, Mali Sekreter Mustafa Yoldaş, Yönetim Kurulu üyeleri Güray Soysal, Ali Şimşek, Ali Oruç, Yusuf Kanlı ve Önder Sürenkök ile Denetim Kurulu Başkanı Doğan Bulgun, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, eski Belediye Başkanı Emin Erdem ve ilçenin sivil erkanı ile ileri gelenleri katıldı.
Törende konuşan Başkan Bilgin, Cenkçi’nin iyi bir gazeteci olduğu kadar, “güzel bir insan” ve “aziz bir dost” olduğunu kaydetti. Bilgin insan hayatının sanıldığı gibi uzun olmadığını, İslam’ın da vurguladığı gibi “her faninin bir gün ölümü tadacağını” hatırlatarak, “Önemli olan ölümünden on yıllarca sonra, 24 yıl sonra, kabri başında bu kadar dost tarafından anılmayı, hatırlanmayı hak edebilmektir. Efsanevi başkanımız Cenkçi’yi her gün artan özlemle anıyoruz” dedi.
Beyhan Cenkçi’nin Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğünün yeşermesi için kendi özgürlüğünü feda ettiğini kaydeden Bilgin, ülkede şu anda da Cenkçi gibi insanlara ihtiyaç bulunduğunu söyledi.
Beyhan Cenkçi’yi saygı ve özlemle andıklarını da ifade eden Bilgin, hayatını Kaş’ı tanıtmaya adayan ve ebedi istirahatgahının burada olmasını isteyen Cenkçi’yi Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak her yıl ölüm yıldönümünde mezarı başında anmayı bir sorumluluk olarak gördüklerini bildirdi.
Başkan Bilgin, bu yılki törene önemli bir eksikle geldiklerini ifade ederek, “40 yıllık dostum, yol arkadaşım Başkan Yardımcımız Kemal Karacehennem’i kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz” dedi.
Törende konuşan Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer de konuşmasında, Cenkçi’nin Kaş’ı ilk keşfedenlerden biri olduğu gibi, hayatını ilçenin tanıtımına adayan bir şahsiyet olarak minnet ve şükranla hatırlandığını bildirdi.
Kocaer, “Cenkçi’nin ebedi istirahatgahına ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz” dedi.
Törenden sonra Beyhan Cenkçi için Kaş’taki Süleyman Çavuş Camisi’nde mevlit okutuldu.
20170317_110221

Kaymakam Bayar’a nezaket ziyareti

Bu arada Beyhan Cenkçi’yi anma töreni için Kaş’ta bulunan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ile Cemiyet Yönetim Kurulu üyeleri, Kaş Kaymakamı Bilgihan Bayar’ı ziyaret etti.
Başkan Bilgin’in yanı sıra Genel Sekreter Ümit Gürtuna, Mali Sekreter Mustafa Yoldaş, Yönetim Kurulu üyeleri Güray Soysal, Ali Şimşek, Ali Oruç, Yusuf Kanlı ve Önder Sürenkök ile Denetim Kurulu Başkanı Doğan Bulgun’un katıldığı görüşmede, Kaymakam Bayar ilçede devam eden faaliyetler hakkında bilgi verdi.
Sanatçı Fatih Küçük ile birlikte hayata geçirdikleri “Çizgi Film Değirmeni” adlı projeden de söz eden Bayar, bu alanda bir festival düzenlemeyi planladıklarını, ancak sponsor bulmakta sıkıntıları bulunduğunu anlattı.
Bu arada Başkan Bilgin adına Yönetim Kurulu üyesi Güray Soysal, Kaymakam Bayar’a ilçedeki okul ve tesislerde kullanılmak üzere çeşitli spor malzemeleri hediye etti.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ile Yönetim Kurulu üyeleri, daha sonra Sahil Kılınçlı köy ilkokulundaki çizgi film atölyesini ziyaret etti.
Öğrencilere çizgi film yapımını öğretmeyi ve Türkiye’nin bu alanda dünyada söz sahibi olmasını amaçlayan projenin sorumlusu Fatih Küçük, Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenen öğrencilerin çeşitli illerden gelerek atölye çalışmalarına katıldığını anlattı.
Çizgi film festivalini Mayıs ayında düzenleme çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Küçük, başta ulaşım, konaklama ve yemek olmak üzere karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi verdi ve bu sorunların üstesinden gelebilmeleri için kurum ve kuruluşlardan destek beklediklerini ifade etti.
Başkan Nazmi Bilgin, maddi katkı olmasa da projenin tanıtılmasına, sponsor bulunmasına ve broşür, afiş gibi çeşitli baskı işlerine katkıda bulunma konusunu Yönetim Kurulu’nun gündemine getirebileceğini bildirdi.
KAYMAKAMLIK