Gazeteciler Cemiyeti | Yücel Seçkiner’i andık
22324
single,single-post,postid-22324,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Yücel Seçkiner’i andık

8

24 Haz Yücel Seçkiner’i andık

“Uçan Teğmen”i sevenleri yalnız bırakmadı

 Soysal, “Yücel Seçkiner sporun kralıydı”

Sporcu, antrenör, Federasyon Başkanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan merhum Yücel Seçkiner, ölümünün birinci yıl dönümünde anıldı. Seçkiner için Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen anma törenine, Seçkiner’in sevenleri ile spor ve siyaset dünyasından çok sayıda kişi katıldı. Törende konuşma yapan Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Güray Soysal, Seçkiner’in tüm hayatını spora adadığını belirterek, “Yücel Seçkiner sporun kralıydı” dedi

Türk sporuna verdiği büyük hizmetle anılan merhum Yücel Seçkiner, ölümünün birinci yılında anıldı. Sporcu, antrenör, Federasyon Başkanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Seçkiner, Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen törenle hatırlandı. Seçkiner için yapılan anma törenine Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Güray Soysal, Seçkiner’in ailesi ve sevenleri ile spor ve siyaset dünyasından birçok kişi katıldı.

 

Anma töreninin sunuculuğunu üstlenen ve açılış konuşmasını yapan Milli Atlet Necdet Ayaz, Seçkiner’in görev yaptığı her alanda kendisine büyük katkılar yaptığını belirterek, Seçkiner’ “Manevi babam” olarak tanımladı. Ayaz, “Türk sporunun gelişmesine, sporcu, antrenör, yönetici, genel müdür ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak önemli katkılar yapmış, geçen yıl bu gün aramızda ayrılan merhum Yücel Seçkiner değerli bir büyüğümdü. Hasatanede son günlerinde onu ziyaret ettiğimde ve aile fertleriyle de görüştüğümde hissettiğim o duyguyu ve görevi yerine getirmek istedim. Ailesinden, vefat ettikten sonra bana adeta vasiyet kalan bu görevi verir misiniz? Dedim ve Sevinç Hanım’da teşekkür ederek, kabul etti. Bu töreni nerede yaparız derken, Türkiye Spor Yazarları’nın mevcut bir alanı var, orada yapmayı düşündük. Güray Ağabey, ‘Cemiyet, Yücel Ağabey’i çok sever, burada yapmak daha iyi olur’ dedi. Cemiyet Başkanımız Nazmi Bilgin, bu vefalı davranıştan dolayı kutlayıp teşekkür etti. ‘Ona hizmet etmek, bize görevdir, ne istenirse yapılacaktır, burası sizin’ dedi. Biz de bu pandemi süreci nedeniyle, büyük katılımın önüne geçmek için 30 kişiyle sınırlı olacağını duyurduk. Bu vefa programına katıldığınız için teşekkür ederim. Nur içinde yat Bakanım, seni unutmayacağız” dedi. Ayaza, daha sonra Yücel Seçkiner’in hayatını slayt gösterisi eşliğinde katılımcılara sundu.

Etkinlikte duygu ve düşüncelerini paylaşan Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Güray Soysal, kendisi için çok özel bir yeri olan Yücel Şeçkiner’i şu sözlerle andı:

“Yücel Ağabey için ne söyleyeceğimi bilmiyorum ama çok kısa konuşacağım.. O sporcunun kralıydı, o antrenörün kralıydı, o yöneticiliğin, spor toto ve Kredi Yurtlar Kurumu’nun kralıydı, Bakanlığın kralıydı.. Asker olduğu dönemde albay oldu, paşa olamadı ama sporun paşasıydı. Ona her zaman için ‘Seni paşa yapamadık ama sporun paşası olmanı sana layık gördük’ diye takılırdım.

Hayatını spora vermişti, sonunda da Vakfımızın Başkanı Ahmet Ayık’ın ön ayak olmasıyla, Yücel Ağabey’imizi Türk Güreş Vakfı’nın Karşıyaka’daki anıt mezarına defnettik. Yücel Ağabey’in gazetecilik hayatında en çok kovduğu adam bendim. Sabah 09.00’ dan akşam 19.00’a kadar, Yücel Ağabey terk edene kadar makamındaydık. Elbette özel görüşmeleri vardı, buna rağmen bir dakika bile kırgınlık gündeme getirmedik. O hepimizin abisiydi, ruhu şad olsun.”

Kocakaya, “Bize spor idareciliğini öğrettiği için ona çok şey borçluyuz”

Anma töreninde konuşan Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yardımcısı Murat Kocakaya, Seçkiner’in kendisi için çok anlamlı bir kişi olduğunu vurgulayarak, “Biz hep Yücel Ağabey efsanesiyle ve onun idarecilikteki kabiliyetiyle büyüdük. Gençler ve Spor Bakanlığı’ndaki herkes Yücel Ağabey’in gösterdiği yolda ilerlemeye çalıştık, bize spor idareciliğini öğrettiği için ona çok şey borçluyuz. Türk sporu bugün bir yerlere geldiyse, Sayın Bakanımızın bundaki payı çok büyüktür. Biz spor ailesi olarak ona saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz. İnşallah Türk sporunu onun istediği yerlere getireceğiz” diye konuştu.

Kocakaya’nın ardından söz alan Türk Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Seçkiner’i “Türk sporunun abidesi” olarak tanımlayarak şöyle konuştu:

“Yücel Seçkiner, benim 50 yılı aşkın süre önce ağabeyimdi, sonra mentorlüğümü yapmış, beni spora başlatmış, beni hiç beklemediğim bir anda pat diye federasyon başkanı atamış, Türk sporununu hemen hemen her kademesinde görev almış ve sonuçta o görevi en zirvede bırakmış ama dostluklarını sürekli geliştirip pekiştirerek sürdürmüş bir büyük insan…

 

Elli yılı aşkın sürede imkan olduğunca görüştüğüm, özellikle kitabını yazarken, bizim Milli Olimpiyat Komitesi’nin kurumsal iletişim ekibiyle, her kademedeki insanla sadece güzel arkadaşlık ilişkileri içinde çalışmış alçak gönüllü bir insandı. Çok büyük bir kayıp ama ne yazık ki yaşam böyle… Burada sizlerle birlikte onu anıyoruz ve o hep yaşayacak buna inanıyorum. Kendisine Allah’tan rahmet ailesine tekrar sabır ve baş sağlığı diliyorum. Onu hiçbir zaman unutmayacağız.”

İyi Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral da, Seçkiner’in çok seçkin bir topluluk tarafından anıldığını belirterek, “Aklıma bir söz geldi; ben öldükten sonra olmasın çelengim, top arabam, alsın beni götürsün dört inanmış adam. Ne mutlu ki, Yücel Ağabey’in sizin gibi kıymetli dostları var ve gençliğinden ölümüne kadar spora ve siyasete katkıda bulunmuş, sizler tarafından da hayırla yad edilmiş olmak herkese nasip olmaz. Yücel Seçkiner gibi bir büyüğü anmaktan bahtiyarım. Türk sporunun başı sağ olsun” dedi.

Dalkılıç, “Hiç kimse kapısında beklemezdi”

Dünya Avrupa Olimpiyat Şampiyonu Güreşçi Ahmet Ayık da, Seçkiner ile 1958 yılında askerdeyken tanıştıklarını ifade ederek, “Benim onunla tanışmam, Teğmen Yücel Seçkiner, 1958 Anıttepe’dir. İkimiz de jandarma izninde oraya sporcu olarak gelirdik. O günden bugüne, ki rahmetli kendisi de çok söylerdi, ‘Ahmet en ufak bir kırgınlığımız olmadı senle’ diye…  Yücel Bey tüm spor dallarında vardı, hele jandarma gücündeyken çok karşılaştık. Bireysel sporlara ise daha çok önem verirdi; özellikle güreş, boks atletizm gibi. Basketbol ve voleybolda da ayrıca arkadaşlarınıza sahip çıkan biriydi. Demek ki saati doldu, hepimizin saati var, Allah rahmet eylesin …”  şeklinde konuştu.

Milli Atlet Muharrem Dalkılıç ise Seçkiner’in ölümünün “daha dün gibi” olduğunu belirterek, merhum ile 1955 yılında tanıştıklarını ifade etti. Dalkılıç şunları söyledi:

“Ben 1955 yılında Gaziantep’ten Ankara’ya atletizm dolayısıyla geldiğimde, o da başlamıştı. O tarihten beri hiç kopmadık hep arkadaşlığımız devam etti. Birbirimizi sever ve sayardık. O pek çok mevkide görev aldı ve sadece şunu söyleyebilirim ki, kapısı hep açıktı, hiç kimse kapıda beklemezdi. İçeride başkası da olsa, sizi içeriye alırdı. Birlikte milli olduk, Balkan Şampiyonu olduk, seyahatlere gittik ama kader, herkesin bir zamanı var. 65 yıl olmuş, aramızda en ufak bir kırgınlık olmadı, çocuklarına ve ailesine Allah sabır versin, mekanı cennet olsun. İnşallah bundan sonraki yıllarda da bu anmayı devam ettiririz.

Dinç, “Herkesin hayatına dokunan birinin kızı olmaktan hep gurur duydum”

Yücel Seçkiner’İn kızı Sevinç Seçkiner Dinç ise babasını şu sözlerle andı:

“Spor camiasının değerli büyükleri, pandemiye rağmen buraya geldiğiniz için, bu güzel anma töreninin sunumunu  hazırlayan Sayın Necdet Ayaz’a, Cemiyet Başkanı Nazmi Bilgin’e ve Sevgili Güray Soysal Ağabey’e teşekkür ediyorum. Annem, bugün maalesef rahatsızlığı nedeniyle katılmadı ama annem de spor düşkünü olduğu için çocukluğum ve gençliğimde bizim evde hep spor konuşuldu. Babam siyasete girdiği dönemde bile ana üssümüz spordu. Kapımız gençlere ve yardıma ihtiyacı olan herkese açıktı. Babam kiminin Yüksel Abisi, kiminin babası, sevilen, sayılan ve son dönemde de çocukların Yücel Dedesi oldu. Dostları için olmazı oldurtan, herkesin hayatına dokunan birinin kızı olmaktan hep gurur duydum. Hepinize teşekkür ederim…”

Daha sonra, Milli atlet ve atletizm camiası adına, Federasyon Eski Başkanı Muharrem Dalkılıç, Sevinç Seçkiner Dinç’e bir plaket takdim etti. Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen töreninin bitmesinin ardından, Yücel Şeçkiner Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan Güreş Vakfı’nın anıt mezarındaki kabri başında anıldı.

1 5 6 7 2 3 4 10 9