Gazeteciler Cemiyeti | “Türkiye’nin ve ulusun güvenliği her şeyden önce gelir”
22004
single,single-post,postid-22004,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

“Türkiye’nin ve ulusun güvenliği her şeyden önce gelir”

NAZMİ BİLGİN

17 Eki “Türkiye’nin ve ulusun güvenliği her şeyden önce gelir”

Bilgin: “Stratejik ortak” deyip yaptırım uygulamak dostluk değil

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin kuzey Suriye’de devam etmekte olan Barış Pınarı Harekâtı’nın Türkiye’nin ulusal güvenliğinin bir gereği olduğunu ve ulusun güvenliği ve bekasının her türlü değerlendirmenin üzerinde olduğunu, Türk ulusuna tehdit ve şantaj ile boyun eğdirilmesinin mümkün olamayacağını söyledi.

Gerek Avrupa Birliği ülkelerinden gerekse de Amerika Birleşik Devletleri’nden yakışıksız açıklamalar ve talepler karşısında Türk ulusunun sıkılmış bir yumruk gibi kenetlendiğini kaydeden Bilgin, ambargo, yaptırım kararları veya kınama açıklamaları ile Türkiye’nin yaşamsal güvenlik tedbirlerinden geri adım attırılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Bilgin, Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden terörist gruplara silah, mühimmat sağlayan, eğitim veren müttefikleri olduğunu son dönemde büyük üzüntü ile bir kez daha gördüğünü belirterek, “Kimse Türkiye’yi aşağılamaya, Türk güvenliğini hangi sebeple olursa olsun görmezden gelmeye, hele müttefik adı altında düşmanca davranmaya teşebbüs etmemelidir. Bu millet dostunun da düşmanının da mert olmasını ister. Hem ‘Müttefikiz’ hatta ‘Stratejik ortağız’ deyip hem de ambargo kararları almak, yaptırım uygulamaya kalkmak bırakın müttefikliği, dostça değildir” dedi.

Harekât bölgesinde sivil halkın zarar görmemesi için her türlü önlemin alındığının görüldüğünü belirten Bilgin, Türkiye’ye yönelik bazı yabancı yayınlarda bir karalama kampanyası yürütülmesini görmekten üzüntü duyduğunu söyledi.

Gelişmeleri hem Türkiye halkına ve uluslararası kamuoyuna iletmek, bilgilendirmek görevini yürütmekte olan gazetecilerin hem güvenliği sağlamada hem de habere ulaşmalarında azami titizlik uygulanmasından memnun olduğunu kaydeden Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, savaş alanının düzmece kahramanlık hikayeleri yazılan bir yer olmadığının da altını çizdi.