Gazeteciler Cemiyeti | OYA ARASLI, İLK KİŞİSEL SERGİSİYLE BÜYÜK BİR BEĞENİ TOPLADI
20218
single,single-post,postid-20218,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

OYA ARASLI, İLK KİŞİSEL SERGİSİYLE BÜYÜK BİR BEĞENİ TOPLADI

öngörsel

03 Nis OYA ARASLI, İLK KİŞİSEL SERGİSİYLE BÜYÜK BİR BEĞENİ TOPLADI

‘DÜŞLER VE GERÇEKLER RESİM SERGİSİ’NE SANATSEVERLERDEN YOĞUN KATILIM
Ortaokul dönemlerinde ilgi duyduğu resim alanına ancak emeklilik zamanlarında profesyonel olarak çalışma fırsatı bulan Ressam Oya Araslı ‘Düşler ve Gerçekler Resim Sergisi’nin kapılarını sanatseverlere araladı.
TBMM CHP Grup Başkan Vekilliği ve CHP Genel Sekreterliği ile CHP Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Oya Araslı, ortaokul dönemlerinde Ressam Haşmet Akal’dan aldığı ilk resim bilgileriyle başladığı resim alanında ilk kişisel sergisini açtı. Sanatçının, Medya Sanat Galerisi’nde açtığı ‘Düşler ve Gerçekler Resim Sergisi’ yoğun bir ilgiyle karşılandı.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Başkan Vekili Savaş Kıratlı, Genel Sekreter Ümit Gürtuna, Denetim Kurulu Başkanı Doğan Bulgun ile Yönetim Kurulu Üyeleri’nden Güray Soysal ile Olgunay Köse ve Sonsöz Gazetesi sahibi Abdi Pehlivan da sergiyi gezerek sanatçının eserlerine ilgi gösterdi.
Araslı, “Üniversite yıllarımda güzel sanatlar ve hukuk bölümleri arasında kararsız kalmıştım”
Oya Araslı yaşamı boyunca resme ilgi duyduğunu ifade ederek, “Resme ortaokul öğrencisi iken başladım. O zamanlar Türkiye’nin önde gelen ressamlarından Haşmet Akal resim hocamdı ve benimle de resim alanında çalışmam için çok ilgilenmişti. İlk resim bilgilerimi Haşmet hocamdan almıştım. Üniversite zamanı iki tercihim yapmak durumundaydım, bunlardan biri hukuk diğeri ise güzel sanatlar fakültesiydi. İki fakültenin sınavlarına girdim ve iki sınavı da başarıyla geçtim. Güzel sanatlar akademisine kaydımı yaptırdım ancak o sıralarda hocamız bir sergiden dolayı yurtdışında bulunmak durumunda kalmıştı dolayısıyla fakültedeki derslerimiz hocamız olmadığından boş geçiyordu. Bu durum beni hukuk alanına yönlendirdi, en azından şimdilik hukuk bölümünü okurum ama daha sonra tekrar güzel sanatlar fakültesine dönerim diyerek akademiyi bıraktım. O dönüş yıllar boyunca olamadı. Hukuk çok farklı bir alandı ve resim yapmak için bir daha fırsatım olamamıştı. Bir yerlerde resim ile ilgilenmeye devam ediyordum ancak profesyonel anlamda çalışmalar yapamadım. 2010 yılından itibaren politikayı da bırakarak tamamen resim alanına yöneldim. Ressam Zahide Yükseler ile birlikte çalışmaya başladım. Bu benim ilk kişisel sergim daha önce karma sergilere katılmıştım. Şu an bu salonda Natürmort ve peyzaj konularında yapmış olduğum 45 tablom sergileniyor” dedi.
Oya Araslı’nın Medya Sanat Galerisi’nde açtığı ‘Düşler ve Gerçekler Resim Sergisi’ 19 Nisan Çarşamba gününe kadar sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.
IMG_0030

IMG_0018