Gazeteciler Cemiyeti | METE AKYOL’U KAYBETTİK
19481
single,single-post,postid-19481,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

METE AKYOL’U KAYBETTİK

DSC_0113

03 Kas METE AKYOL’U KAYBETTİK

Mesleğe ilkokulda bir arkadaşıyla çıkarttığı ‘Duvar Gazetesi’yle başlayan ve daha sonra eğitim gördüğü Talas, Tarsus Amerikan Kolejlerinde de yayıncılığa devam eden gazeteci Mete Akyol yaşamını yitirdi. 1955 yılında Tarsus Amerikan kolejindeki öğrenciliği sırasında Hürriyet gazetesi muhabirliğini üstlenen Mete Akyol,  bu dönemde Ulus gazetesinin çocuk sayfasına öykü çevirileri de verdi.  1959 yılında Akşam Gazetesi Ankara Bürosu’nda çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra 20 yıla yakın kalacağı Milliyet  gazetesi’ne geçti. Mete Akyol, 1974 yılı Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan ve esir düşen on gazeteci arasında yer aldı. Akyol, Öncü, Hürriyet, Dünya, Günaydın ve Sabah gazetelerinde muhabir, röportaj yazarı, köşe yazarı, genel yönetmen ve genel yayın yönetmenliği olarak çeşitli görevlerde bulundu.

Haber üretebilmek için kılıktan kılığa giren, atlatma haber için akıl almaz yöntemler uygulayan ve bu çabaları ile ‘tam metelik’ dedirten usta gazeteci Mete Akyol, ülkemizde televizyonun ilk yıllarında da ‘Ankara’daki Meşhurlar’ adlı bir dizi söyleşi hazırladı. Değişik televizyon kanallarında çeşitli programlar hazırlayan Akyol, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi,  Marmara Üniversitesi  İletişim Fakültesi ve Başkent Üniversitesi’nde de gazetecilik dersleri verdi.  Akyol’un yayınlanan altı kitabı da bulunuyor.

Önceki gün Ankara’ya gitmek için aracına bindiği sırada kalp krizi sonucu yaşama veda eden Mete Akyol 1935 yılında Ordu’da doğdu.  Akyol,  Talas ve Tarsus Amerikan Kolejlerinin ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.  Akyol, halen Başkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve Bütün Dünya Dergisi Genel Yayın Yönetmenliğini yürütüyordu.