Gazeteciler Cemiyeti | KAİSDER, 8 Mart’ı Gazeteciler Cemiyeti’nde kutladı
20990
single,single-post,postid-20990,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

KAİSDER, 8 Mart’ı Gazeteciler Cemiyeti’nde kutladı

291

09 Mar KAİSDER, 8 Mart’ı Gazeteciler Cemiyeti’nde kutladı

Bilgin: “Cemiyetimizin kapısı, Cumhuriyeti koruyanlara sonuna kadar açık”

Ankara merkezli KAİSDER (Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Gazeteciler Cemiyeti’nde kutladı. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin etkinlikte yaptığı konuşmada “Eğer laikliğe inanıyorsunuz, Atatürk ilke ve inkılaplarına inanıyorsanız, demokrasiyi ve bu ülkeyi seviyorsanız, bu kapı Cumhuriyeti koruyanlara her zaman sonuna kadar açıktır” dedi. Resepsiyona, Cemiyetimiz Başkan Vekili Savaş Kıratlı, Ankara Bağımsız  milletvekili Aylin Nazlıaka, Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve Türkiye’nin ilk kadın bakanı İmran Aykut’un yanı sıra, çok sayıda KAİSDER üyesi, sanatçı ve bürokrat yer aldı. Başkan Nazmi Bilgin, cemiyetimizin çıkarmış olduğu “Türkiye’de Kitle İletişimi (Dün- Bugün- Yarın)” isimli kitabı, Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e takdim etti.

Ankara Merkezli KAİSDER (Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında düzenlediği etkinliği, Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirdi. KAİSDER Başkanı Göknur Atalay’ın açılış konuşmasıyla başlayan törende; KAİSDER üyesi Fatma Lale Ergün, gazeteci Aysel Kamber, NURUS’un sahibi ve ilk kadın sanayici Birten Gökyay, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve ilk kadın bakan İmren Aykut’a plaket verildi.

Gazeteci Aysel Kamber’e ödülünü takdim eden Başkan Nazmi Bilgin, davetlilere cemiyetimiz hakkında bilgi verdi. Bilgin, “İçinde bulunduğumuz cemiyet 1946’da kurulmuş, ilk basın cemiyetidir. 2000’in üzerinde üyemiz bulunmaktadır ve ben de uzun süredir bu cemiyetin başkanlığını yapıyorum. Benden önceki başkanlarımız basın özgürlüğü için mücadele veren insanlardı. Eğer laikliğe inanıyorsunuz, Atatürk ilke ve inkılaplarına inanıyorsanız, demokrasiyi ve bu ülkeyi seviyorsanız, bu kapı sizlere her zaman sonuna kadar açıktır. Dernek başkanını ve siz çok saygı değer hanımefendileri saygılarımla selamlıyorum” dedi. Başkan Bilgin, cemiyetimizin çıkarmış olduğu “Türkiye’de Kitle İletişimi (Dün- Bugün- Yarın)” isimli kitabı, Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e takdim etti.

Atalay: “KAİSDER’in yaşı küçük ama tecrübesi büyük”

Günün anlam ve önemine dair konuşma yapan KAİSDER Başkanı Göknur Atalay da, tarihsel olarak hüzünlü bir gün olan 8 Mart’ın, aynı zamanda kadınların birleştiği, el ele verdiği, dayanıştığı ve başarılarının kutlanmasına yönelik bir gün olduğunun da altını çizdi. Cemiyetimize teşekkür eden Atalay, “KAİSDER olarak STK tecrübesi engin, tecrübeli kadınların kurduğu, kadın istihdamına ve çalışan kadının öne çıkmasına emek veren bir derneğiz. KAİSDER’in yaşı küçük ama tecrübesi büyüktür. Kadına önem verdiğimiz kadar sanata, bilime, teknolojye ve başarıya da önem veriyoruz” dedi.

Trio müzik dinletisi ile davetlilere müzik şöleni de yaşatan etkinlikte, ayrıca ressam Elvan Sungur’un “Sözlerin Anlatamadığı”, Pınar Bingöl’ün “Anadolu Toprağında Kadın” ve Efkan Beyaz’ın “Portreler” sergileri ile  kadın, müzik ve sanat bir araya geldi.

Kadın istihdamına yaptığı katkıyla ödüle değer bulunan Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, kadınların her alanda aktif katılımının sağlanmasının önemine işaret ederek, “Kadınlarımıza beceri kazandırmak üretim ve ekonomi demektir. Mutlaka giyim sektörü değil, akla ne geliyorsa, onu yaratabilirsiniz. Türk kadını vefakar, cefakar ve yeteneklidir. Sadece çocuk doğurmak ve yetiştirmek değil, her alana el atmalısınız. Kadınalrın olduğu yerde her şey doğru oluyor, demokratik düşüncede kadın düşüncesi önemli, o nedenle sadece aile içinde değil, Türkiye’nin sorunlarının içinde de olun” dedi.

İmran Aykut ise kadına şiddet olaylarının arttığına vurgu yaparak, bunun değişmesinin yolunun hukuksal anlamda atılacak adımlarla mümkün olduğunu belirtti. Hukuksal değişim olmadıkça her yıl aynı sorunların konuşukacağına dikkat çeken Aykut, “Suçluyu koruyan bir hukuk yapısı var, şiddetin azalmama sebebi bu. Cezalar suçtan caydırı şekilde olmuyor. Bu nedenle sivil toplum kuruluşları da gözlerini bu yöne çevirmeliler” diye konuştu.

IMG_0170IMG_0178

291  IMG_0190 IMG_0197 IMG_0206 IMG_0174 IMG_0147