Gazeteciler Cemiyeti | Gazeteciler Cemiyeti’nden gazetecileri serbest bırakın çağrısı
21808
single,single-post,postid-21808,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Gazeteciler Cemiyeti’nden gazetecileri serbest bırakın çağrısı

DSC_0080

26 Nis Gazeteciler Cemiyeti’nden gazetecileri serbest bırakın çağrısı

Bilgin: Adalet duygusu incindi

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin linç teşebbüsünde bulunan ya da tecavüzle suçlanan kişilerin tutuklanmadan kısıtlı salındığı Türkiye’de gazetecilerin infazının durdurulmamasının adalet duygusunu incittiğini söyledi.

Bilgin, Gazeteciler Cemiyeti’nin hapishanelerde 139 gazetecinin olmasını Türkiye’ye yakıştıramadığını kaydederek, “Dileğimiz hapishanelerdeki tüm meslektaşlarımızın serbest kalmasıdır” dedi.

Gazeteciliğin suç olamayacağını kaydeden Bilgin, Cumhuriyet Gazetesi’nin altı eski çalışanı için yeniden cezaevi süreci başlamasını gazetecilik için gözdağı niteliğinde olduğunu söyledi. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, eski Cumhuriyet çalışanları Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara, Önder Çelik ve Emre İper’in cezalarının istinaf mahkemesinde kesinleşmesi üzerine cezayı çekmek için kendilerinin infaz için Kocaeli adliyesine gittiklerini hatırlattı.

“Gazetecilik suç değildir. Haber yapmak suç değildir. Gazetecilerin hapsedilmesi aynı zamanda anayasal haber alma hakkının ihlalidir” vurgusunu yapan Bilgin “Acayip şeyler oluyor Türkiye’de. Bir firmadan bilet alındığı, tatile gidildiği için terör örgütü ilişkisi kurulabiliyor, gazeteci mahkûm oluyor, ama bilet, kesen firmanın sahibi bakan oluyor. Çok üzücü ve seçici adalet anlayışına ibretlik örnek bir durum. Adalet ortak talebimiz olmalı” dedi.