Gazeteciler Cemiyeti | Gazeteciler Cemiyeti Temmuz 2018 raporu açıklandı
21246
single,single-post,postid-21246,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Gazeteciler Cemiyeti Temmuz 2018 raporu açıklandı

press-freedom

13 Ağu Gazeteciler Cemiyeti Temmuz 2018 raporu açıklandı

Bilgin: Gazetecilik mesleğinde işsizlik artışından endişeliyiz

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin kapanılan veya el değiştiren medya kuruluşlarının işsiz gazeteciler sayısını rekor seviyelere çıkarttığını söyledi.

Temmuz ayında Habertürk’ün yayın hayatına son verilmesinden üzüntü duyduğunu kaydeden Bilgin, böyle gelişmelerin medya sektöründe işten çıkarmalara yeni halkalar eklediğini vurguladı. Bilgin “Mesleğimizde yaşanan işsizlik artışından endişeliyiz” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Özgürlük için Basın (ÖiB) programının Temmuz 2018 dönemi raporunun yayınlanması dolayısıyla yazılı açıklama yapan Bilgin “Medya kuruluşlarındaki daralma ve sektörde uzun zamandır gözlemlenen küçülmeler yeni halkalar halinde basın tarihine yazılıyor” görüşünü vurguladı.

ÖİB aylık raporunda gazetecilik mesleği açısından işsizlikte artışa neden olan gelişmelerin izlendiğini kaydeden Bilgin, “Rapordaki günlük kayıtlar itibariyle Demirören Holding’in, Doğan Medya Grubu’ndan satın aldığı kuruluşlarda, işten çıkarmalar, transferlerin yanı sıra transfer edilenleri de işten çıkartma gelişmelerine tanıklık ediyoruz. Bu durum meslektaşlarımız bakımından günden güne ‘iş güvencesi’ kaygısını arttırmaktadır. Ciner Holding’in Habertürk’ün yayın hayatını, 5 Temmuz itibariyle sonlandırmasını da üzüntüyle karşılıyoruz. Keza Habertürk örneğinde olduğu gibi internet üzerinden yayıncılığı, yeterli kabul etme yaklaşımı sonucunda, sektörde istihdam daralması yaşanacağını da gözlemliyor” dedi. Bilgin, “Ayrıca Kültür TV (KRT) sahibi Didem Duyum’un da televizyon kanalını Ağustos ayında kapatacağı haberini de üzüntüyle karşıladık” dedi.

Bilgin, Haber Global kanalına RTÜK’ün yayın izni vermesi gibi olumlu gelişmelerin de raporumuzda not edildiğine dikkat çekti.

ÖİB raporunda, Türkiye’nin geçiş yaptığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde yaşanan gelişmelere de basın ve ifade özgürlüğü boyutlarıyla yer verildiğini vurgulayan Bilgin, Temmuz ayında Bakanlar Kurulu’nun imzasıyla yayımlanan son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün (BYEGM) kapatılmasını hatırlattı ve Gazeteciler Cemiyeti olarak BYEGM’nin gazetecilere “sarı basın kartı” verilmesi gibi tüm işleri Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na devredilmesi sonrasındaki süreci de takip etmeye devam ettiklerini bildirdi. TRT’nin de İletişim Başkanlığı’na bağlandığına da dikkat çeken Cemiyet Başkanı, kamu yayıncılığı sorumluluğu nedeniyle her kesimden ilgiyle takip edilen TRT personeli için emekliliği teşvik uygulaması kararı alındığını da hatırlattı. Bilgin, “TRT’de bazıları genç yaşta olan tecrübeli personel için emeklilik talep edilmesinden dolayı da yayıncılık kalitesine olumsuz etkileri ve bunun işsiz gazeteci sayısında artış anlamına gelmesinden” duyulan kaygıyı dile getirdi.

OHAL’in sona ermesi yönündeki karar dolayısıyla memnuniyet duyulduğunu kaydeden Bilgin, darbe girişimi nedeniyle 21 Temmuz 2016’da ilan edilen ve üç ay süreyle yedi kez uzatılarak OHAL’in iki yıllık uygulamasındaki önemli tüm gelişmelere ÖİB’in aylık raporlarında yer verildiğini ifade etti. Bilgin, “Temmuz ayı raporumuzda, OHAL’in 19 Temmuz’da yeniden uzatılmaması kararının” yanı sıra muhalefet partilerince ‘OHAL’in fiilen devamı’ diye eleştirdiği yeni yasal düzenlemeye ilişkin gelişmelerine de yer verildiğini bildirdi.  “Raporumuzda, terörle mücadele gerekçesiyle hazırlanan yeni yasal düzenlemeye uluslararası tepkiler verildiği de görüldü” diye konuşan Bilgin, özellikle OHAL’de olduğu gibi valiliklere her türlü toplumsal etkinliği yasaklayabilme gibi geniş yetkiler verilmesi, üç yıl süreyle kamudan yargı kararı olmaksızın ihraçlar yapılabilmesi ve her türlü özel mülke veya kuruluşa kayyum atanabilmesini içeren düzenlemeler olmasından kaynaklanan endişelere de raporda değinildiğini söyledi.

“Gazeteciler Cemiyeti olarak raporlaştırılan basın ve ifade özgürlükleriyle ilgili yeni yasal düzenlemeler kapsamında ne gibi gelişmelerin olacağının da takipçisi olacağız” dedi. Bilgin, Gazeteciler Cemiyeti’nin “kamu yararı” niteliğine sahip meslek örgütü olarak Türkiye’nin demokratik gelişimine katkı vermeyi hedeflediklerini, bu nedenle (ÖiB) programıyla Türkiye’ye hizmet etmek amacıyla basın ve ifade özgürlüğüne ilişkin tüm gelişmelerin özenle derlenmeye çalışıldığının altını çizdi.

 

Gazeteciler Cemiyeti ÖiB raporlarına  ÖiB Temmuz 2018 Raporu ve pressforfreedom.org internet adreslerinden ulaşabilirsiniz.