Gazeteciler Cemiyeti | Gazeteciler Cemiyeti Rus Büyükelçisi Karlov’un katlini kınadı
19519
single,single-post,postid-19519,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Gazeteciler Cemiyeti Rus Büyükelçisi Karlov’un katlini kınadı

kürsü iyi

20 Ara Gazeteciler Cemiyeti Rus Büyükelçisi Karlov’un katlini kınadı

Bilgin: Terör tehdidine Türkiye teslim olmayacaktır.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin son günlerde tırmanmakta olduğu izlenen terör tehdidine Türkiye’nin teslim olmayacağını, birlik ve dayanışma içerisinden bu tehdidin de bertaraf edileceğini söyledi.

Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’un bir sergi açılışında hunharca katledilmesini “açık bir provokasyon” olarak lanetlediğini belirten Bilgin, “Bu gibi alçakça olayların gerek Türk-Rus ikili ilişkilerini gerekse Türkiye ile ilgili güvenlik algılamasını zayıflatmak uğratmak amacıyla yapıldığı aşikardır,” dedi.

Büyükelçinin ailesine, Rus halkına başsağlığı dileyen Gazeteciler Cemiyeti başkanı, saldırının bir polis memuru tarafından yapılmasının ayrıca üzerinde durulası gerektiğini söyledi. Bilgin emniyet ve istihbarat teşkilatlarında siyasetin dışlanması gerektiğinin altını çizerek, “Bu kurumlarımızda dini cemaatlerin kol gezdiği gibi korkunç iddialara prim vermemekle birlikte, baştan aşağıya çok dikkatli değerlendirme yapılmasına ihtiyaç duyulduğu da aşikardır” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin “Son gelişmeler güvenlik ve istihbarat alanlarına yoğunlaşmanın gereğini sergilemektedir” dedi.

Bilgin, üçü son on günde olmak üzere ülkede terör olaylarında son 18 ayda çok ciddi artış görüldüğünü, 363’ü sivil olmak üzere 460 vatandaşımızın kurban verildiğini, iki binden fazla vatandaşın yaralandığını hatırlatarak, “İstanbul’da ve Kayseri’de yaşadıklarımız da, Rus büyükelçisine yönelik menfur suikast da göstermektedir ki gerek kitlesel gerekse protokoler güvenlik tedbirleri tekrar gözden geçirilmelidir” dedi.

Bilgin, “Rus büyükelçisi Karlov’un silahlı saldırıda yaşamını yitirmesinden büyük üzüntü duyduk. İki ülke liderlerinin ve hükümetlerinin konuya soğuk kanlı yaklaşmaları ve amaçlanan provokasyona düşmemeleri güzel bir gelişme olsa da, durum gerçekten ciddidir. Rus Büyükelçiliği’nin bulunduğu sokağa Büyükelçi Karlov’un adının verilmesi isabetli olacaktır”” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, “Bir kez daha altını çizerek söylemek istiyorum ki, amacı ne olursa olsun her türlü terörü en sert biçimde kınıyoruz. Ailesi ve Rus halkının acısını paylaşıyoruz” dedi