Gazeteciler Cemiyeti | Gazeteciler Cemiyeti Önkibar’a saldırıyı kınadı
21865
single,single-post,postid-21865,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Gazeteciler Cemiyeti Önkibar’a saldırıyı kınadı

NAZMİ BİLGİN

26 May Gazeteciler Cemiyeti Önkibar’a saldırıyı kınadı

Bilgin: Cezasızlık saldırıları teşvik etmektedir
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin gazeteci Sabahattin Önkibar’ın saldırıya uğramasını kınadı. Bilgin, “Siyasilere, gazetecilere yönelik saldırıların cezasız kalması saldırıları teşvik etmektedir” dedi.
Gazeteciler Cemiyeti başkanı saldırının gelişiminin ve bizzat Önkibar’ın ve tanıkların beyanlarının, son haftalarda yaşanan diğer dört saldırı gibi, önceden planlanarak gerçekleştirildiğinin belli olduğunu söyledi.
Daha birkaç gün önce Adana’da yerel Egemen gazetesinin sahibi Hakan Denizli’nin evinin dışında ve kimlik sorgusu sonrasında bacağından vurulduğunu hatırlatan Bilgin, “Cezasızlık o kadar cesaret vermiş ki saldırganlar önce kimlik kontrolü yapmış, sonra gazeteci kardeşimizi bacağından vurmuş. Bu durumu normal olarak görüp rutinleştiremeyiz,” dedi.
Bilgin, 10 Mayıs’ta Yeni Çağ gazetesi köşe yazarı Selim Demirağ’ın evinin önünde saldırganlar tarafından ciddi şekilde yaralandığını ve günlerce hastanede yattığını hatırlattı. 15 Mayıs’ta Antalya’da İdris Özyol’un çalıştığı Akdeniz’de Yeni Yüzyıl gazetesi önünde dövülerek yaralandığını, 20 Mayıs’ta ise yine Antalya’da Güney Haberci haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni Ergin Çevik’in saldırıya uğradığını görmezden gelmenin mümkün olmadığını kaydeden Bilgin, “Bu saldırıların ortak özellikleri ne? Hepsi de gazeteci. Hepsi de muhalif. Hepsi de yazdıkları haberler yüzünden şiddete maruz kaldı. Ve hiçbir vakada sorumlular hesap vermedi, cezasızlık hakim oldu. Yazık,” dedi.
Gazetecilerin ve Gazeteciler Cemiyeti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetinin saldırılar karşısında net bir tutum takınmasını, en sert şekilde kınamasını ve faillerin ve teşvik edenlerin adalet önünde hesap vermelerini talep ettiklerini vurgulayan Bilgin, “Ana muhalefet liderine saldırıda bulunulması ‘normal’, saldırgan adeta kahraman olarak görülürse, gazetecilere saldıranların bir şekilde yaptıkları yanına kalır ve ‘etkin cezasızlık’ uygulanırsa, korkarız bu melun saldırıların ardı kesilmez” şeklinde konuştu.