Gazeteciler Cemiyeti | Gazeteciler Cemiyeti Nisan 2018 raporu açıklandı
21064
single,single-post,postid-21064,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Gazeteciler Cemiyeti Nisan 2018 raporu açıklandı

Başkan Nazmi Bilgin

07 May Gazeteciler Cemiyeti Nisan 2018 raporu açıklandı

Bilgin: Özgürce seçimler için basın ve ifade özgürlüğüne ihtiyaç vardır

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, geçtiğimiz Nisan ayında olağanüstü hal (OHAL) uygulamasına devam edilmesi kararına rağmen 24 Haziran’da erken seçim gidilmesine tanıklık ettiğimiz günler yaşandığını söyledi. Evrensel insan hakları bakımından özgürce seçim yapabilme şartını vurgulayan Bilgin, “Özgürce seçimler için basın ve ifade özgürlüğüne ihtiyaç vardır. Maalesef ülkemizde seçim arifesinde Doğan Medya Grubu’nun satışının ardından bu medya kuruluşlarının kadrolarında değişim başladı. Bütün bunlara ek olarak Cumhuriyet Davası’nda verilen hapis cezaları kararları da endişelerimizi artıyor” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Özgürlük için Basın (ÖiB) programı kapsamında Nisan 2018 dönemi raporunun yayınlanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında Bilgin, “Sadece Cumhuriyet Gazetesi’ndeki meslektaşlarımız aleyhine alınmış olan kararların yanı sıra, ülke genelinde gazeteciler ve hatta matbaa çalışanları hakkında tutuklama kararları alındığını da gözlemliyoruz. Bu vesileyle adil, hızlı ve tutuksuz yargılama süreçleri yaşanmasına ilişkin taleplerimizi yineliyoruz” ifadelerini kullandı. Bilgin, devamla “Gazeteciler Cemiyeti olarak gazeteciler arasında ayrımcılık yapılmaması gerektiğinin altını çiziyoruz. Bizler elbette bağımsız yargı gücüne saygı duyuyoruz aynı zamanda basın ve ifade özgürlüklerinde ihlallere yol açacak şekilde tutuklu yargılamalardan kaçınılmasını da bekliyoruz. İfade özgürlüğü açısından Türk Ceza Kanunu’ndaki ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlaması düzenlemesi nedeniyle yürütülen soruşturmalarda tutuklu yargılama kararları verilmesinden de endişe duyuyoruz. Raporumuzda aktarıldığı üzere maalesef bu suçlamalarla ilgili davalarda artış görüyoruz” diye konuştu.

 

Nisan ayı raporunda akademisyenler aleyhine hapis cezaları kararlarına yer verildiğini de kaydeden Bilgin, OHAL gerekçesiyle ülke genelinde toplumsal eylemlere hatta festival niteliğindeki etkinliklere kadar yasaklamalar getirildiğini anımsattı. OHAL’in devam etmesi halinde gelecek Temmuz ayında iki yıldır uygulanmış olacağını belirten Bilgin, Türkiye’nin üyelik müzakeresi aşamasında Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere OHAL nedeniyle yurtdışı kaynaklı ciddi eleştiriler almaya devam ettiğini de ifade etti.

 

Gazeteciler Cemiyeti olarak mesleki örgütlenme faaliyetleri yürütmenin yanı sıra, “kamu yararı” niteliğine sahip bir dernek olarak Türkiye’nin demokrasisi için eleştirel ve denetleyici görüşleri paylaşarak, siyasi iktidara katkı vermeyi de amaçladıklarını dile getirdi. Bu nedenle Özgürlük için Basın (ÖiB) programıyla Türkiye’ye hizmet vermeyi ve gelecek için demokrasi zeminini pekiştirmeyi istediklerini belirten Bilgin, Nisan ayı raporunda da ülkedeki basın ve ifade özgürlüğüne ilişkin tüm gelişmeleri derli toplu şekilde kamuoyuna tarafsızlık ilkesine bağlı kalarak sunduklarını açıkladı.

 

ÖiB Nisan 2018 raporuna ise www.pressforfreedom.org internet adresinden ulaşabilirsiniz.