Gazeteciler Cemiyeti | Gazeteciler Cemiyeti ABD Senatosunun “soykırım” ve yaptırım kararlarını kınadı
22033
single,single-post,postid-22033,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Gazeteciler Cemiyeti ABD Senatosunun “soykırım” ve yaptırım kararlarını kınadı

NAZMİ BİLGİN

14 Ara Gazeteciler Cemiyeti ABD Senatosunun “soykırım” ve yaptırım kararlarını kınadı

Bilgin: Türk-Amerikan ilişkileri onarılamayacak yara aldı

Gazeteciler Cemiyeti yasama organlarının kendilerini tarihçilerin yerine koyamayacağını belirterek Amerika Birleşik Devletleri Senatosunda kabul edilen “Ermeni Soykırımı” kararını kınadı. Cemiyet Başkanı Nazmi Bilgin Temsilciler Meclisinden sonra Senatonun da tarihi gerçekleri saptırarak Türkiye üzerinde siyasi baskı kurmak maksadıyla Türk ulusuna çok büyük hakaret etmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Bilgin, o dönemde Türkiye topraklarında yaşanmakta olan çökmekte olan imparatorluğun yönetim yetersizliğinin, oluşan iç savaş benzeri durumdan istifade etmeye çalışarak ortaya çıkan çete hareketlerinin ve bunların doğurduğu güvensizlik ortamının Anadolu’da tüm halkların ciddi acılar yaşamasına sebep olduğunu hatırlattı. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı savaş ortamında yazılan propaganda amaçlı düzmece rapor ve kitaplar ile abartılan ve yönetimi altındaki azınlıklara çağlar boyu adil ve şefkatli uygulamaları ile tarihe geçen Türk ulusuna kara çalmayı amaçlayan “soykırım” suçlaması gibi girişimlerin dayanaktan yoksun olduğunu kaydetti.

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri’nin eski ve sağlam bir dostluk ve müttefiklik ilişkisi içerisinde olduğunu hatırlatan Bilgin, “Maalesef dönem dönem bazı aymaz politikacılar, ihtiraslı ve sığ yöneticiler mektup yazarak, kabul edilemez beyanlarda bulunarak, ambargo uygulayarak ve şimdi karşılaştığımız ‘soykırım kararı’ gibi korku masalları ve yaptırım kararlarıyla bu ilişkilere çok ciddi zararlar vermektedir,” dedi.

Bilgin, “Son dönemde ABD yönetiminden veya yasama organından kaynaklanan gergin ve oldukça seviyesiz gelişmelerin Türk-ABD ilişkilerinde onarılmayacak yaralar açtığı endişesindeyim,” dedi. Bilgin, gerek ciddi sonuçları olmayacak yaptırım kararları gerekse de hukuki olarak bir değer taşımayan ve bir sonraki seçimden sonra oluşacak Kongre için bile bir anlam ifade etmeyecek böyle bir kararla Türk-ABD ilişkilerinin yeni bir sınava zorlandığını söyledi.

Gelinen noktada kınama veya “kabul etmiyoruz, yok hükmündedir” açıklamalarının yeterli olmayacağını vurgulayan Bilgin, Türk hükümetinin ABD ile ilişkileri ciddi şekilde masaya koyup Türk ulusunun onuruna uygun ve uygulanabilir karşı adımlar atılmasının şart olduğunu söyledi.

Gelişmelerin Türkiye’nin çok ciddi bir uluslararası yalnızlığa yuvarlanmakta olduğunun da idrak edilerek, bu durumdan çıkılması için ne gibi adımlar atılmasının değerlendirilmesinin şart olduğunu söyleyen Bilgin, gerginlik siyasetinden olumlu sonuç beklenmemesi çağrısında bulundu.