Gazeteciler Cemiyeti | Bilgin: Erişim yasakları ifade özgürlüğüne ciddi saldırıdır
21968
single,single-post,postid-21968,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Bilgin: Erişim yasakları ifade özgürlüğüne ciddi saldırıdır

DSC_0080

07 Ağu Bilgin: Erişim yasakları ifade özgürlüğüne ciddi saldırıdır

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Jandarma Genel Komutanlığı’nın isteği üzerine, aralarında haber portalları da bulunan 136 internet sitesi ve sosyal medya hesabı için erişim engeli kararı verilmesini ifade özgürlüğüne yapılmış ciddi bir saldırı olarak niteledi. Gazeteciler Cemiyeti’nin bu gelişmeyi kınadığını vurgulayan Bilgin, sansürün her türlüsüne karşı olduğunu kaydetti.

Bilgin, Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla aralarında Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Pinterest gibi kişisel kullanıcı adresleri ile birçok haber sitelerine erişimin tümüyle engellenmesinin sadece ifade özgürlüğüne saldırı değil aynı zamanda anayasa güvencesindeki toplumun özgür haber alma hakkının da çiğnendiğini vurguladı.

Türkiye’nin Wikipedia gibi bir elektronik ansiklopedi platformunun bile yıllardır engellenmesini izah bulmakta zorlanırken bu yeni sansürcü yaklaşımın ülke imajı açısından da ciddi sakıncalar doğuracağı uyarısını yapan Bilgin, “Tek bir mahkeme kararıyla, bir askeri komutanlığın talebiyle, hiçbir açıklama ya da gerekçe göstermeye gerek bile duyulmadan, askeri dönemlerde görülen bir yasaklı listesi yayınlamak yakışıksız olmuştur,” dedi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin, daralan özgürlük ortamında bile gazetecilerin, yazarların ve iktidara eleştirel bakanların nefessiz bırakılmaları çabalarının başarısız kalmaya mahkûm olduğunu kaydederek, mahkeme kararının yeniden gözden geçirileceğini ümit ettiğini söyledi.