Gazeteciler Cemiyeti | Bilgin: Şiddet demokrasiye yakışmaz
21799
single,single-post,postid-21799,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Bilgin: Şiddet demokrasiye yakışmaz

NAZMİ BİLGİN

22 Nis Bilgin: Şiddet demokrasiye yakışmaz

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin bir şehit cenazesinde ülkenin ana muhalefet partisi başkanının linç edilmeye çalışılmasının demokrasiye yakışmayan utanç verici bir durum olduğunu söyledi.

Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, Ankara’nın Çubuk ilçesinde şehit sözleşmeli piyade er Yener Kırıkcı’nın cenaze namazının ardından bir grup tarafından yapılan saldırıyı “alçakça” olarak tanımlayan Bilgin, emniyet güçlerinin ve yargının olayın aydınlatmasını, sorumluların en ciddi şekilde cezalandırılmasını talep etti.

Kılıçdaroğlu’na yumruk atılmasının çok endişe verici olduğunu ancak kalabalık içerisinden bazı kadınların CHP liderinin geçici korumaya alındığı evin yakılması tezahüratında bulunmalarını “Dünün Sivas, evvelsi günkü Kahramanmaraş olaylarını” anımsattığını ve büyük endişe verdiğini söyledi.

“Kime yönelik olarak kim tarafından yapılırsa yapılsın, şiddet demokrasilere yakışmaz ve kabul edilemez” diyen Bilgin “Gazeteciler Cemiyeti olarak saldırıyı kınıyorum. Olayın üstünün kapatılmamasını, araştırılmasını ve sorumluların en kısa sürede cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Medyada da şiddet çığırtkanlığının yapıldığını üzüntüyle takip ettiğini belirten Gazeteciler Cemiyeti başkanı, “Gazeteci ve medya her zaman barıştan, adaletten, yasalara uyumdan yana olmalıdır. Hayatın her alanında olduğu kadar siyasette de hoşgörü ve kendinden farklı düşünene saygı elzemdir,” dedi.

Bu menfur olaya rağmen Türkiye Kurtuluş Savaşı içerisinde açılan ve savaşı yöneten Büyük Millet Meclisi’nin açılış yıldönümünü Gazeteciler Cemiyeti’nin büyük bir coşku ile kutladığını kaydeden Bilgin, “Demokrasi ve hürriyet meşalesi cehaletin üzerinden elbette ki her zaman gelecektir. Aydınlanmanın bir kez daha önemini sergileyen, bağnazlığın ne acı sonuçlar doğuracağını hatırlatan  bu acı vesileyle de olsa Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun diye haykırmak istiyorum,” dedi.

Sri Lanka’da yaşanan terör olaylarına da değinen Bilgin teröre karşı uluslararası düzeyde ortak mücadele verilmesinin, uluslararası toplum açısından kaçınılmaz bir zorunluluk haline geldiği vurguladı.

Bilgin, terör saldırılarının kınanmasının yetmediğini, uluslararası toplumun tümüne yönelik bir tehdit olarak görülmesi ve teröre karşı uluslararası düzeyde ortak mücadele verilmesi şarttır,” dedi.