Gazeteciler Cemiyeti | Bilgin: Ehlileştirme operasyonlarından endişeliyiz…
18919
single,single-post,postid-18919,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Bilgin: Ehlileştirme operasyonlarından endişeliyiz…

başkan-yeni-600x400

27 Eki Bilgin: Ehlileştirme operasyonlarından endişeliyiz…

“Gelişmelerden tek tip medya, tek tip düşünce istendiği anlaşılmaktadır. Bu zihniyet demokrasiyle bağdaşmaz”

Gazeteciler Cemiyeti Koza Holding ve İpek Medya Grubu’na “kayyum” atanmasını “ehlileştirme operasyonu” olarak değerlendirip kınadı.

Gazeteciler Cemiyetti Başkanı Nazmi Bilgin yaptığı yazılı açıklamada seçime birkaç gün kala mahkeme kararıyla bir yayın grubuna kayyum atanmasının “baskıcı yönetim anlayışının bir sonucu” olarak algılandığını kaydetti. Bilgin hükümete eleştirel yaklaşan bir grup medya organının kamu uydu ve yayın platformlarından dışlanarak halkın bilgilenme hakkının ve basın özgürlüğünün açıkça ihlal edildiğini hatırlatarak “Bu üzücü gelişmeler tek tip medya, tek tip düşünce istendiği anlaşılmaktadır. Bu zihniyet demokrasiyle bağdaşmaz” dedi.

İktidarı eleştirmenin “yasak” veya “cezalandırılmaya layık” görülen ülkelerde demokrasiden söz edilemeyeceğini vurgulayan Bilgin, seçime günler kala Koza Holding ve İpek Medya Grubu’na mahkeme kararıyla kayyum atanarak “ehlileştirilmeye çalışılmasının” çağdaş bir ülke görüntüsüyle bağdaştırılamayacağını kaydetti.

“Özgür yayıncılığın, muhalefet hakkının, düşünce ve basın özgürlüğünün sansürlenmesi kabul edilemez”

Gazeteciler Cemiyeti başkanı bir danışmanın medyaya yansıyan “kamu platformlarının muhalif yayın gruplarına kapatılmasını yargıya kendisinin önerdiği” iddiasının yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin ne acı vaziyete getirildiğin göstergesi olduğunu kaydetti.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin ifade ve basın özgürlüğü kadar yatırım özgürlüğünün ve hukukun bağımsızlığının çağdaş demokratik yaşam için yaşamsal değerler olduğunu vurguladı. İpek Grubu’nun bir süredir hedefte olduğunu, mali denetim baskısı yanı sıra kamu yayın platformlarından dışlanarak etkinliğinin kırılmaya çalışıldığını anlatan Bilgin, “Anlaşılan yapılanlar yetersiz görülerek doğrudan grubun yönetiminin ele geçirilmesine karar verilmiş. Mahkeme kararlarına herkes saygı göstermelidir. Ancak, atanan kayyumların hâlihazırda havuz medyasının önde gelen yetkililerinden oluşması iktidarın niyetini sergilemektedir. Anlaşılan İpek Medya Grubu’na yönelik gözdağı ve susturma operasyonunda sıra tüm grubu ‘havuz medyası’ haline getirme aşamasına gelmiştir. Sergilenen baskıcı zihniyet endişe ve korku vericidir,” dedi.

Bilgin “Özgür yayıncılık, demokrasilerin olmazsa olmazı muhalefet hakkı, düşünce ve basın hürriyetinin sansürlenmesi kabul edilemez. Anayasal güvence altındaki ifade ve fikir hürriyeti, haber alma ve verme ile özel mülkiyet hakkının ‘ben yaptım oldu’ yaklaşımıyla anlamsız hale getirilmesi çabaları elbette ki başarılı olamayacaktır,” dedi.