Gazeteciler Cemiyeti | Bilgin: 99’uncu yılında AA hayal kırıklığı oldu
21757
single,single-post,postid-21757,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Bilgin: 99’uncu yılında AA hayal kırıklığı oldu

DSC_0080

09 Nis Bilgin: 99’uncu yılında AA hayal kırıklığı oldu

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Atatürk’ün emriyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşundan 17 gün önce Türk Kurtuluş Savaşını dünyaya doğru şekilde aktarmak ve Türkiye’nin sesini duyurmak amacıyla kurulan Anadolu Ajansı’nın görevini yerine getirmediğini görmekten büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Bilgin, 31 Mart yerel seçimlerinin üstünden bir haftayı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen Yüksek Seçim Kurulu’nun verileri dışında hangi kaynaktan seçim verisi aldığını, niye iktidarın aleyhindeki sonuçlarını vermekte saatlerce imtina ettiğini tatmin edici bir şekilde kamuoyu ile paylaşması gerektiğini vurguladı.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, “Haberde doğruluk ilkesini savunan, yüz yıla yakın tarihi boyunca çok üstün habercilik hizmetleri veren, üyemiz olmasından gurur duyduğumuz birçok genel müdürün idaresinde dünyaya haber ajanscılığında örnek olan Anadolu Ajansı’nın son dönemdeki performansı tam bir hayal kırıklığı, üzüntü kaynağıdır” dedi.

Gelişmelerin Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulunda ve İcra Kurulunda defalarca gözden geçirildiğini, tatmin edici bir açıklama yapılmasının beklendiğini söyleyen Bilgin, “Ancak AA’nın itibarını savunacak bir açıklama yerine “Anadolu Ajansı Türk A.Ş. kamu tüzel kişiliğini haiz olmayıp faaliyetlerini Türk Ticaret Kanunu’na bağlı yürüten anonim şirket statüsündedir” gibi bir geçiştirme ile konunun geçiştirilmeye çalışılmasını yakışıksız bulduğunu kaydetti.

AA’nın planlı bir şekilde muhalefet başarılarını aktarmama, ya da dezenformasyon yapma gibi bir çalışma içerisinde olmasını kabul edemeyeceğini aktaran Bilgin, ajansın seçim sonuçlarını kolluk kuvvetleri aracılığıyla topladığı iddialarını da “doğruysa vahim, yanlışsa da bu büyük kuruma bühtan” olacağını söyledi.

Bilgin, “Dileğim AA’nın ‘doğru haber’ ilkesini yıldönümü mesajında bırakmaması, açıklık ilkesine riayet edilmesi ve bir an önce iddialara tatmin edici cevaplar verilmesidir. Her halükarda, AA üzerinde yoğunlaştığı ve haber yapılmasının dahi önüne geçtiği anlaşılan siyasi tahakkümün sona erdirilmesi şarttır,” dedi.