Gazeteciler Cemiyeti | AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri Başvuruları Başladı
21926
single,single-post,postid-21926,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri Başvuruları Başladı

odul (1)

03 Tem AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri Başvuruları Başladı

Avrupa Birliği desteğiyle Balkan Araştırmacı Gazeteciler Ağı (BIRN) ile Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenledikleri, Araştırmacı gazetecilerin olağanüstü başarılarını tanıma, teşvik etme ve Batı Balkanlar ile Türkiye’de nitelikli araştırmacı gazeteciliğin görünürlüğünü artırmayı amaçlayan “AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri” başvuruları başladı.

Ankara

Batı Balkanlar ve Türkiye’den araştırmacı gazetecilik yazılarına yönelik yıllık olarak düzenlenen “AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri” başvuruları başladı. Avrupa Birliği desteğiyle Balkan Araştırmacı Gazeteciler Ağı (BIRN) ile Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenledikleri, Araştırmacı gazetecilerin olağanüstü başarılarını tanıma, teşvik etme ve Batı Balkanlar ile Türkiye’de nitelikli araştırmacı gazeteciliğin görünürlüğünü artırmayı amaçlayan “AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülleri” başvuruları 17 Temmuz Çarşamba günü sona erecek.

Başvuru sahipleri, 1 Ocak-31 Aralık 2018 tarihleri arasında, ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, şeffaflık, gücün kötüye kullanılması, temel hakların ihlal edilmesi, yolsuzluk ve organize suç konularında yayınlanmış olan araştırma yazılarıyla yarışmaya katılabilecek. Başvuru sahipleri, bireysel ya da grup olarak, resmi, azınlık veya uluslararası dillerde Türk medyasında basılı, online, radyo veya televizyon mecralarında yayınlanmış eserleriyle başvuru yapabilecek. Yazıların 2018 takvim yılı içerisinde yer almış olması gerekiyor. Kazananlar katıldıkları ülkeden ödüllerini alabilecek.

Ödüller, halen yürütülmekte olan bölgesel Batı Balkanlar ve Türkiye AB Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’nün devamı niteliğinde olup, “Batı Balkanlar ve Türkiye’de Haberciliğin Niteliğinin ve Bağımsız Gazeteciliğinin Güçlendirilmesi” projesinin bir parçası olarak yürütülüyor. 2019 yılı için ayrılan toplam 10 bin Avroluk fonda, birinciye 5 bin Avro, ikinciye 3 bin Avro, üçüncüye ise 2 bin Avro verilecek.

Projeye dahil olan tüm ortak kurumlar, medya özgürlüğü konusunda tecrübeli bölgesel ve uluslararası alanda güçlü ve bağımsız medya kuruluşları olarak kabul ediliyor. Jüri üyelerinin bir kısmı halihazırda proje konsorsiyumunda görevli medya uzmanlarından, geri kalanlar ise konsorsiyum üyelerinin farklı projeleri sonucunda ortaya çıkan ağların üyeleri olan saygın editörler, akademisyenler ve gazetecilerden oluşuyor.

Başvuru Rehberi için tıklayınız.
Başvuru Formu için tıklayınız.

Detaylı bilgi için euawards@birn.eu.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.